Biojarmark 2018

V roce 2018 byl biojarmark dvoudenní akcí, která se konala v pátek a sobotu 5. a 6. října na dvoře Národního zemědělského muzea v Praze na Letné.

Páteční program byl zaměřený na osvětu o EZ a biopotravinách jak pro dospělé, tak i pro děti. V prostorách muzea proběhly 3 dílničky pro děti o EZ a biopotravinách ve spolupráci s obecně prospěšnou společností AMPI. Děti měly možnost si vyzkoušet mletí obilí a poznávání různých obilovin, výrobu ovoce a zeleniny z barevné vlny, poznávání různých druhů jablek nebo sušeného ovoce a krouhání jablek na krouhači. Dílničky proběhly v rámci akce „Za tajemstvím potravin“, která je právě v pátek dopoledne hojně navštěvována základními školami. V rámci Noci vědců v NZM před gastrostudiem, kde souběžně s kurzem vaření na téma “Objevujeme méně tradiční plodiny a bioprodukty”měli návštěvníci muzea možnost ve dvou stáncích (PRO-BIO LIGY a společnosti PROBIO) získat podrobné informace o plodinách našich předků, možnostech jejich využití, recepty a další informace o ekologickém zemědělství a biopotravinách. Měli také možnost nakouknout i na přípravu zapomenutých plodin v gastrostudiu. Neformální setkání průkopníků a nadšenců ekologického zemědělství proběhlo v klubu AVU a poskytlo příležitost k zastavení, setkání, sdílení zkušeností a informací mezi producenty, zemědělci, zástupci ekologických organizací a institucí.

V rámci sobotního programu proběhl již tradiční trh bioproduktů společně s doprovodným programem. Návštěvníci se mohli zaposlouchat do živé hudby, zasoutěžit si o knihy, dozvědět se spoustu informací a nasbírat zajímavé informační materiály u osvětových stánků, zúčastnit se besedy se zemědělci “ Jaká je cesta k potravinám z blízka” a přednášky Vím, od koho mám, co jím“ o komunitou podporovaném zemědělství pod taktovkou společnosti AMPI. V gastrostudiu proběhl kurz vaření “Biopotraviny v rukou profesionálů”.