Vinné sklepy Kutná Hora

Prostředí vinic a vinných sklepů, to je svět, který má kouzlo už sám o sobě. Když ale tohle hlavní téma ještě zasadíte do nádherných kulis Kutné Hory, vinařství jako takové umístíte do barokního skvostu architektonického mistra Kiliána Ignáce Diezenhofera a necháte o révu pečovat někoho, kdo volí biodynamický přístup, vyjde vám z toho vinařství opravdu neobyčejné, až zdá se být pohádkovým. Vína z něj vynikají kořenitými tóny a mineralitou. Jako první v Čechách bylo certifikovaným ekologickým vinařstvím a dnes je jediným vinařstvím s ochrannou známkou Demeter.

Nejenom réva

Na devadesáti hektarech půdy tu najdete třiapadesát hektarů vinic. Názvy jednotlivých tratí jsou také, jako by je z pohádky vystřihl. Jmenují se U Borku, U Všech svatých, Pod Barborou, Nad Kapličkou nebo Na Příčce. Zbylá rozloha je využívána jako sad, pole nebo pastviny pro ovce. Celý statek je certifikován BIO a má jako jediné vinařství v ČR a na Slovensku prestižní certifikát biodynamického zemědělství DEMETER. Trochu pohádkově zní i systém, který právě biodynamické zemědělství využívá k rozvržení jednotlivých prací podle fází měsíce. Další raritní záležitostí běžnou pro biodynamické zemědělství  je využívání preparátů z roháčku, křemenáčku, extraktů bylin, kopřiv, přesličky, šalvěje nebo kompostových preparátů.

Nejen biodynamickými principy přesahuje zdejší přístup zásady ekologického zemědělství. Révu i další produkty tu pěstují tak, aby nedocházelo k poškozování životního prostředí. Zcela zásadní je tu přístup k půdě a krajině. Usilují tu o zlepšování kvality půdy a půdní živosti, kultivují a ozdravují krajinu tak, aby zůstala zachována pro další generace. Z podobných důvodů je vinařství také pořadatelem a podporovatelem místních akcí, jako jsou Gastroslavnosti, na kterých představuje lokální producenty a zařazuje biomarket. A je to také jeden z důvodů, díky kterým vinařství získalo ocenění Nejlepší sedlák PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců za rok 2017.

Nosníky historie

Dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku obnovila rodina Rudolfských v roce 2002. Tradice pěstování vína v téhle lokalitě prý sahá do dvanáctého století. Legenda o tom, jak došlo v Kutné Hoře k nálezu stříbra vypráví, že mnich Dominik zakopl o stříbrný prut právě při práci na vinici. Zdejší podloží je bohaté na minerální složky a to se promítá i do chuti vína.

Při návštěvě tohoto pohádkového vinařství se dostanete do kláštera svaté Voršily z osmnáctého století. V jeho sklepě jsou umístěny sudy pro zrání vína a muzeum vinařské technologie, v nadzemní části prodejna a degustační místnosti, kde se pořádají privátní degustace, koncerty i svatby. Pokud mezi mohutnými zdmi kláštera zatoužíte po pobytu v přírodě, nabízí se tu jeden tematický. Na zdejších vinařských stezkách se navíc můžete přiučit něco o tom, jak hospodařit.

Na trati

Jak na vinici, tak ve sklepě se tu obejdou bez chemických preparátů. Réva roste za podpory výluhů z rostlin, které si vinařství samo vyrábí. Bylinky tu pěstují a taky je nakupují. Proti plísním pomáhá přeslička. Z ní i z ostatních bylin si tu připravují extrakty a používají k tomu dost ojedinělou technologii, tzv. hladovou vodu. To je voda, která přejde přes filtrační systém, jehož nanomembrány propustí pouze a jedině molekuly H2O. Voda se tím čistí, ale také zbavuje jakýchkoli minerálů a dalších látek. Takto profiltrovaná voda má při kontaktu s ostatními látkami vysokou schopnost rozpouštět a vázat na sebe další molekuly, takže se používá jednak na čištění a jednak právě na výrobu extraktů či tekutin účelově obohacených o určitě látky, v tomto případě pocházející z bylin.

Ve sklepě

Sklizené hrozny ve formě moštů kvasí ve vinařství Kutná Hora přirozenou cestou bez umělých kvasinek a řízeného kvašení v sudech od francouzských bednářů. Díky jemným kalům, které víno chrání i léčí, není třeba používat takové množství síry. Při pití zdejšího vína proto vtipkují o možnostech neomezené konzumace vína, po kterém nebolí hlava. Tyhle legrácky podpoří i fakt, že vinařství Kutná Hora používá šetrnou filtraci za použití křemelinového filtru. Ta zachovává zdraví prospěšné látky ve vínu obsažené a tak se dá skutečně říci, že popíjení zdejšího vína vede k podpoře zdraví.

Vinařské minimum

Na sedmi tratích se tu pěstuje patnáct odrůd révy vinné, mezi nimi jak staré odrůdy, tak novošlechtěnci. Z klasických odrůd se jedná například o Rulandské šedé, Hibernal, Tramín Červený nebo Rulandské modré, které tu rozšířil již císař Karel IV.. Z rezistentních odrůd tu najdeme třeba Cabernet cortis  či Solaris. Sám majitel Lukáš Rudolský zmiňuje vysazování rezistentních odrůd mezi ty klasické jako dobrou cestou k ochraně proti plísním. Lahůdkou nejenom v lahvi, ale i ve formě hroznů, je odrůda Jakubské. Poměrně specifickým vínem pak Oranžáda . Ta tu vzniká díky zpracování bobulí odrůdy Rulandské šedé. Bobule se nechávají kvasit pomleté spolu se slupkami. Právě z nich se barvivo dostává do moštu. Při následném lisování má potom tekutina typicky oranžovou barvu.

Za hranice vinice

Statek spolupracuje se zemědělskými školami z Čáslavi, z Poděbrad, z Hořic, Nové Paky, kde  mladé generaci ukazují alternativní přístupy k péči o půdu, rostliny, zvířata, Pořádají zajímavé konference, např. z cyklu 4 živly a další osvětové akce, kde se společně setkávají lidé z celého světa a navzájem se učí novým věcem.

Koukněte na webovky: https://vinokutnahora.cz/

Na biojarmarku si u stánku tohoto vinařství budete moct koupit/ochutnat například skvělý Pinot Noir,  Tramín Kořenný, nebo starobylou odrůdu Jakubské a pro děti samozřejmě čerstvě vylisovaný mošt.

Pro PRO-BIO LIGU zpracovala Anna Veselovská